مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و‌ عشایر استان:

پوشش بیمه برای کارگران ساختمانی / با ازدواج مجدد بانوان مستمری آنها قطع نمی شود

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و‌ عشایر استان از کارگران ساختمانی برای پوشش بیمه فصلی دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان اردویی از آذربایجان شرقی، محمد نظری در نشست خبری با خبرنگاران و اهالی رسانه در رابطه با گزارش عملکرد و تبیین اهداف عملیاتی در سال جاری گفت: بر اساس اسناد بالادستی و اصل ۲۹ قانون اساسی، دولت موظف است بیمه را برای آحاد مردم جامعه چه شهری و‌ چه روستایی فراهم سازد.

وی همچنین افزود: بر اساس آیین نامه اجرایی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر، خانم ها و‌ آقایان بین ۱۸ تا ۵۰ سال که فاقد هرنوع پوشش بیمه اجتماعی و‌ فاقد رابطه کارگری و‌ کارفرمایی بوده و‌ مشمول بیمه اجباری نباشند، می توانند در صندوق ما عضو باشند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و‌ عشایر استان تصریح کرد: بر اساس مصوبه سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی، ساکنان شهرهای زیر ۲۰۰۰۰ نفر جمعیت نیز می توانند در این صندوق عضو‌ شود. اگر فردی فاقد بیمه اجتماعی باشد، می تواند در صندوق ما عضو‌ شود و لزومی هم ندارد که حتما هم شغل کشاورزی داشته باشد. در ادامه، کشاورزان غیر ساکن روستا هم به صندوق اضافه شد؛ یعنی اگر امرار معاش این افراد جزو‌ یکی از شغل های ۲۳۰ گانه بخش کشاورزی باشد، ولو اینکه در شهرهای بالای ۲۰۰۰۰ نفر ساکن باشند.

نظری در ادامه گفت: افرادی که‌ دو‌سکونته هستند(مثلا هم در تبریز و‌ هم در خاروانا سکونت دارند) نیز می توانند عضو‌ صندوق ما باشند. همچنین رانندگان بین شهری ساکن در روستا، مناطق عشایری یا شهر های زیر ۲۰۰۰۰ نفر جمعیت نیز می توانند عضو‌این صندوق باشند مثل راننده حمل مسافر یا کالا، انواع نیسان،‌ مینی بوس، ترانزیت. تا کنون نزدیک ۲۱۰۰۰ نفر راننده در استان ما ثبت نام کرده اند.

وی افزود: قالیبافان اعم از شهری و‌ روستایی نیز بر اساس دستور وزیر وقت دولت قبلی شامل این بیمه می شوند. افرادی که چه در شهر چه در روستا و در خانه قالی بافی می کنند، شامل این بیمه می شوند؛ این را هم باید تشکل هایی که در اتاق سمت سازمان فرش هستند تایید کنند. نزدیک ۳۰۰۰ نفر به صورت شهری و روستایی به عنوان قالیباف ثبت نام‌کرده اند. قشری از بیمه شدگان ما هم زنان سرپرست مددجوی تحت پوشش بهزیستی و‌ همچنین مددجویان کمیته امداد حضرت امام (ره) هستند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و‌ عشایر استان خاطر نشان کرد: طبق تبصره ۷ ماده ۲ قانون‌ افزایش بهره وری بخش کشاورزی منابع طبیعی، اگر چنانچه فردی عضو‌ سازمان‌ نظام‌ مهندسی کشاورزی و تشکل های منابع طبیعی و دامپزشکی باشد، و محل استقرار شرکتی که تابعه این قانون بهره وری است، در روستا یا شهرهای زیر ۲۰۰۰۰ نفر باشد، می تواند اعضایش را به صندوق ما معرفی کند.

پوشش بیمه برای کارگران ساختمانی

وی تاکید کرد: کارگران ساختمانی که مشمول بیمه اجتماعی نباشند، به عنوان شاغل فصلی معرفی می شوند و ما این افراد را به صورت یکساله تحت پوشش‌ قرار می دهیم.

نظری در رابطه با آمار بیمه شدگان گفت: از هفته دولت سال ۱۴۰۰ تا هفته دولت امسال، ۷ونیم‌ درصد در جذب بیمه شدگان رشد داشته ایم. همچنین از پایان سال ۱۴۰۰ تا این پنج ماه اخیر در سال ۱۴۰۱، تعداد ۸۳۹۹ نفر در صندوق ثبت نام‌کرده اند که نسبت به پنج ماهه سال قبل، رشد ۳.۴ درصدی داشته است. وصولی حق بیمه استان در سال ۱۴۰۰ منهای سهم دولت،  ۱۴۳۰ میلیارد ریال بود و در ۱۴۰۱ هم تاکنون ۸۱۰ میلیارد ریال است.

وی همچنین بیان کرد: از بین ۲۵۵۷۵۸ نفر مشمول بیمه در استان، حدود ۲۷۰۰۰ خانواده در استان مستمری بگیر هستند که ۱۲۷۸۶ مفر بازنشسته شده اند، ۹۲۱ نفر از کار افتاده شناخته شده اند و ۱۳۳۶۹ خانواده هم از بابت فوت از‌ ما حقوق می گیرند. سر جمع مبلغی که در سال ۱۴۰۰ برای مستمری بگیران پرداخت شده است، ۱۸۸۰ میلیارد ریال است.

بازنشستگی سالمندی با ۱۵ سال سابقه و ۶۵ سال سن / منتظر قانون جدید برای بازنشستگی زودتر از موعد هستیم

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و‌ عشایر استان خاطرنشان کرد: در رابطه با بازنشستگی زودتر از موعد، قانون با حداقل ۱۰ سال سابقه و ۷۰ سال سن از سال ۹۶ تا آخر سال ۱۴۰۰ به صورت پلکانی اجرا شد ولی الان متوقف شده است. الان ما منتظر دستور مجلس هستیم. بازنشستگی به اصطلاح سالمندی هم باید ۱۵ سال سابقه و سن ۶۵ سال داشته باشند. همچنین در نظر داریم برای بیمه شدگان، خدمات بیمه تکمیلی هم داشته باشیم و دنبال این هستیم‌که از دولت هم در این زمینه کمک‌ بگیریم.

وی ادامه داد: وام‌ کم بهره نیز در برنامه داریم‌ که قرار است برای ۲۷۰۰۰ خانواده پرداخت شود. سهم مستمری بگیران استان ما نسبت به کل مستمری بگیران کشور نیز ۱۵ درصد است. شهرستان‌ مرند با ۴۱۵۷ خانوار بیشترین تعداد مستمری بگیرهای استان‌ را دارد. و بعد از آن به ترتیب شبستر و سراب نیز در جایگاه بعدی قرار دارند.

با ازدواج مجدد بانوان مستمری آنها قطع نمی شود

نظری در ادامه گفت: طبق لایحه حمایت از خانواده، ما اجازه داریم بانوانی که در صندوق ما ثبت نام‌ کرده اند، امکان برخورداری از دو‌ مستمری همزمان فوت همسر و‌ بازنشستگی خود این بانو میسر خواهد بود و ازدواج مجدد هم مانع از قطع مستمری این خانم نخواهد شد.

وی افزود: با اتحادیه های قرآنی هم تفاهم نامه داریم و مربیان قرآنی چه شهری و‌ چه روستایی از سازمان ما بیمه می شوند. نکته مهم دیگر نیز تشکیل ستادهای توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر استان است.

https://azarsharghi.koolebar.ir/node/4446804

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.